Rwanda Green Mountain

05-06-2017

 

Po kilkumiesięcznym braku aktywności ruszyliśmy z nowymi wpisami na naszym blogu. Ostatnio mogliście przeczytać kilka interesujących rzeczy na tamat naszej kawy z Papua Nowej Gwinei. Jeszcze wcześniej, Krzysztof ukazał wam wszechstronność nowej "alternatywy" jaką jest the American Press. Dziś, z kolei, pragnąłbym przybliżyć wam następnego znaczącego producenta kaw wysokiej jakości z Afryki znanego również jako "kraj tysięcy wzgórz" czyli Rwandę.

Rwanda jest krajem położonym w Środkowo-wschodniej części Afryki i od południa graniczy ze znaną już wam z naszego bloga Burundi. Same kawowce przywieźli do kraju niemieccy misjonarze jednak dopiero od 1917 roku kraj produkował na tyle dużo, aby rozpocząć opłacalny eksport. Po I wojnie światowej Niemcy utraciły prawa kolonialne do kraju na rzecz Belgii i w ogólnym rozrachunku właśnie z tym krajem kojarzony jest eksport kawy z Rwandy. W 1994 po drastycznym spadku cen surowca na świecie jak i przerażającej fali ludobójstwa, gospodarka kraju legła w gruzach. Rząd chcąc podnieść z kolan zrujnowaną ekonomię państwa skupił swoje działania właśnie na uprawach kawy. Dzięki pomocy z zagranicy, głównie USA i jej programów rozwoju rolnictwa w krajach biednych, młodzi farmerzy zaczęli produkować świadomie i wydajnie. W 2004 powstała pierwsza stacja obróbki kawy stawiająca w pełni na jakość. Polityka samego handlu surowcem otworzyła się wkrótce również na rynek Speciality. Warto dlatego wspomnieć, że Rwanda była pierwszym krajem afrykańskim, który był gospodarzem Cup of Excellence czyli wydarzenia, które miało na celu znalezienie najlepszych jakościowo zbiorów tzw. "lot-ów" i sprzedanie ich na rynkach światowych poprzez aukcje online. Kawy z tego kraju mają również wysoki współczynnik tzw. "traceability" co znaczy, że często jesteśmy w stanie określić z której stacji myjącej mamy naszą kawę oraz jacy farmerzy lub kooperatywy farmerów dostarczały owoce do tych stacji. Kraj posiada również idealne warunki pogodowe i geologiczne. Pagórkowaty i lekko górzysty krajobraz z wysokościami upraw oscylującymi w granicach 1700-2200 m.n.p.m. na przestrzeni całego kraju, powulkaniczne gleby jak i sprzyjające amplitudy temperatur, wszystko to promuje powolne dojrzewanie owoców. Obecnie Rwanda jest eksporterem małych ilości Robusty oraz, w przeważającej ilości, mytej Arabiki.

Będąc palarnią kaw wysokiej jakości mamy zaszczyt zaoferować wam mytą Arabikę z okręgu Rwamagana i stacji myjącej Green Mountain. Po zbiorach farmerzy dostarczają owoce do stacji myjącej gdzie przechodzą one kontrolę jakości. Tylko czerwone dojrzałe owoce są przyjmowane i poddawane dalszej selekcji i obróbce. Ziarenka niedojrzałe i uszkodzone są sprzedawane jako produkt niższej jakości. Finalnie, nasze ziarenka zostały sklasyfikowane jako grade A screen 15+, czyli były to najlepsze oraz największe sztuki z każdej wyprodukowanej partii. Ziarenka wypaliliśmy jasno tak aby rzeczywiście oddawały charakter swego regionu. W smaku kawa jest bardzo owocowa i rześka. Kwasowość porównywalna do tej z czerwonego jabłka lub winogron. Szczególnie ciekawe są również wyczuwalne nuty zielonej herbaty. Kawa posiada średnie body oraz przyjemny długo utrzymujący się posmak.

Możesz ją kupić tutaj.

Autor: Adam Choiński