Indonezja Sumatra Gayo Belangi

06-07-2017

 

Indonezja wyspiarskie państwo położone  w Południowo-Wschodniej Azji . Od zachodu otoczone jest Oceanem Indyjskim, zaś od wschodu Oceanem Spokojnym.  Kraj leży na około 17 500 wyspach. Obecnie znajduje się tam około 167 wulkanów,  z czego aż 77 jest aktywnych! Niemal cała wyspa znajduje się  w strefie klimatu równikowego wilgotnego, dlatego też deszcze padają tam prawie cały rok, a temperatura utrzymuje się na niezmienionym poziomie w okolicach 25-27 °C. Indonezja posiada bogatą sieć rzeczną, jak również może szczycić się swoim bogactwem fauny i flory. A co z kawą? Nie znalazła się ona tam samoistnie. Pierwsze sadzonki tej rośliny dotarły tam w okresie miedzy 1696, a 1699 rokiem. Do dziś kraj ten dostarcza nam sporą ilość bardzo "charakternej kawy"!

W związku z powyższymi informacjami, czym charakteryzuje się kawa z regionu Mandheling? Jaką drogę przeszły ziarna, zanim dotarły do naszej kawiarniJakie bogactwo smakowe znajdują się w ziarnach kawy pochodzącej z wyspy SumatraJaki wpływ na smak kawy ma klimat, temperatura powietrza oraz żyzne gleby, które uformowały się na podłożu wulkanicznym?

Jeżeli cenisz sobie kawę charakteryzującą się dużą świeżością  o ziołowym i pikantnym aromacie z nutami ciemnej czekolady, szukasz kawy o niskiej zawartości kwasowości - zapraszamy na filiżankę rozkoszy!

Jakiś czas temu do naszej palarni dotarł jutowy worek, a w nim kawa z wyspy Sumatra. Nasi roasterzy początkowo wypalali małe ilości, chcąc uzyskać najwłaściwszy profil smakowy. Po pewnym okresie czasu, odpowiednio wypalone  ziarno trafiło na półki do sprzedaży jak i do serwowania naszym gościom podczas wizyt w kawiarni. 

Co działo się z nimi zanim do nas dotarły?

Nazwa uprawianej tu odmiany ta pochodzi od grupy etnicznej Gayo, która głównie  zamieszkuje w północnej części wyspy Sumatra. Ponadto, uprawiana jest tu również klasyczna typica. Rolnicy posiadający mniejsze gospodarstwa uprawiają rośliny kawowca w rejonie Bener Meriah w centrum prowincji Aceh. 

Ziarna mają unikalny ciemnozielony kolor powstający w wyniku procesu obróbki metodą półsuchą. Bezpośrednio po zbiorach farmerzy oddzielają pulpę owocową od ziarna używając ręcznych maszyn nazywanych  "de-pulper", a następnie pozwalają im fermentować przez całą noc. Dzięki temu procesowi sfermentowany miąższ z łatwością odchodzi od ziarna. Po oczyszczeniu, farmer przez kilka godzin w swoim ogrodzie suszy ziarna, na których pozostała pergaminowa łuska, tak aby zawartość wody nie spadła poniżej 50%. Po pierwszym etapie suszenia wilgotne ziarna transportowane są do młyna, a następnie przechodzą kolejny proces suszenia trwający od 1 do 2 dni. Dalej ziarno przechodzi kolejny proces, tzw. hulling, który polega na pozbyciu się pergaminu przy pomocy maszyny specialnie skonstruowanej do tego celu. Pod koniec cyklu poddaje się ziarno suszeniu w celu uzyskania 12% zawartości wody. W tym momencie surowiec jest gotowy do klasyfikacji, a następnie eksportu. 

Wulkaniczne podłoże wraz z doskonałym, równikowym klimatem to idealne warunki dla rozwoju kawowca. Dzięki dużej wilgotności powietrza oraz stałych, wysokich temperaturach już po samym jej zalaniu wodą wybucha ona aromatem! Mandheling, która oznaczona jest symbolem Grade 1 (najwyższa jakość produktu) charakteryzuje się pełnym body ze skoncentrowanym smakiem. Nuty ziołowe, niska kwasowość jak również pikantny charakter kończą się długim czekoladowym afterem.  

Czy masz ochotę na filiżankę kawy?

Możesz ją kupić tutaj.

Autor: Hubert Oskar Marcinkiewicz