Gwatemala Antigua - Finca San Sebestian

29-08-2016

Wraz z początkiem czerwca prezentowaliśmy Wam jedną z naszych pierwszych kaw, którą była niesamowita Gwatemala z regionu Antigua. Z racji, że były to szczególnie selekcjonowane i wyjątkowe ziarna, mieliśmy świadomość, że zapas który posiadamy szybko zniknie ze sklepowych półek. Przez całe wakacje testowaliśmy skrupulatnie dostępne gwatemalskie ziarna, by znaleźć godnego następcę i o to jest! Mamy przyjemność przedstawić kawę pochodzącą z plantacji San Sebastian, położonej również w regionie Antigua. Jak wspomnieliśmy we wcześniejszym artykule o gwatemalskich kawach, region Antigua jest jednym z najstarszych oraz najbardziej znanym z wysokiej jakości upraw miejsc w Gwatemali. Otoczony jest trzema wulkanami [Acatenango, Agua i Fuego], które dostarczają nie tylko niesamowitych krajobrazów ale przede wszystkim niezwykle żyznej, bogatej w minerały i składniki odżywcze wulkanicznej gleby. To właśnie ona ma wyraźny wpływ na wyjątkowy profil smakowy rosnących tu ziaren.

Plantacja San Sebastian położona jest przy niewielkim mieście San Miguel Dueñas, będącym siedzibą jednej z 16 gmin, które składają się na departament Sacatepequez. Założona w 1890 roku przez Don Arturo Falla Cofiño farma zajmuje powierzchnię 2250 hektarów. Wciąż pozostaje w rodzinnych rękach i obecnym właścicielem jest Estuardo Falla Castillo. Warto wspomnieć, że 1100 hektarów jest przeznaczonych na naturalny rezerwat gdzie można spotkać dzikie pumy, pantery oraz pancerniki. Rodzina dba o zrównoważony i odpowiedzialny rozwój stąd też na plantacji uprawiane są orzechowce makadamia, które w odpowiednim stopniu zacieniają uprawy kawowców. Sprawia to, iż rosną one wolniej przez co owoce nabierają wyjątkowej słodyczy. Całość upraw rozciąga się na wysokościach pomiędzy 1500, a 1700 m.n.p.m. co dodatkowo nadaje ziarnom wyjątkowego smaku, certyfikowanego jako SHB [Strictly Hard Bean]. Wysoka jakość ziaren została doceniona już w 1904 roku, kiedy to Finca San Sebastian została nagrodzona pierwszy raz, natomiast w 2007 roku wygrała prestiżowy konkurs Cup of Excellence, co jest najwyższym wyróżnieniem w świecie specialty coffee. Wśród odmian tu uprawianych dominuje Bourbon i Caturra, które najlepiej sprawdzają się w tym klimacie, aczkolwiek rosną tu także odmiany Pacamara, Viasarchi i Villalobos, one również znajdują się w naszych paczkach. By wydobyć niezwykły charakter z ziaren, zebrane owoce są obrabiane na mokro, a następnie suszone na słońcu. Przekłada się to na filiżankę kawy o soczystej, owocowej słodyczy, podkreślonej przejrzystą kwasowością. Bardzo zbalansowaną z delikatnymi nutami ciemnej czekolady o aksamitnym, średnim body.

Jak wspomnieliśmy wcześniej, rodzina Falla Castillo przykłada bardzo dużą uwagę do zrównoważonego rolnictwa. Stąd też łączone uprawy różnych roślin wzajemnie oddziałujących na siebie czy uprawa w sposób zapobiegający erozji gleby. Ponadto, pracownicy plantacji nie tylko otrzymują godziwą zapłatę za swoją pracę, ale również mają zapewnione odpowiednie warunki życia na plantacji. Na obszarze plantacji funkcjonują szkoły, w których dzieci pracowników mogą zdobywać wykształcenie pomimo oddalenia od państwowych placówek. Warto wspierać tak funkcjonujące plantacje i rozsądnie wybierać kupowane kawy, aby ułatwiać rozwój zrównoważonego rolnictwa.

 

Autor: Krzysztof Bonda